B E T E G
ELLÁTÁS ÉRTÉKE 3.
Amikor a dolgozókkal beszélgettem, többször elhangzott, hogy száz betegből tíznek egyáltalán nincs biztosítása. Talán hirtelen túlzás, de ennek a fele is fél millió lakos országos szinten (hivatalos adatot nem találtam erre vonatkozóan)! Közülük sokan hajléktalanok, azonban rengeteg olyan is bekerül, akinek egyszerűen hanyagságból nincs biztosítása. A kórházak persze nem dobják utcára, - lenne is belőle hír - nem úgy, mint a nagy amerikai álomban, ahol pontosan úgy működik az egészségügyi biztosítás, mint a gépjármű felelősségbiztosítás, vagy CASCO, vagyis, ha nincs benne a csomagban a karambol, akkor nem lesz szerviz! Nálunk ez nem történhet meg, a kérdés tehát:
"...el kell dönteni, hogy magasabb színvonalat akarunk, vagy korlátlan ellátást, mert a kettő együtt nem megy!"
A gyógyszertámogatáson kívül tehát - bár ott is nagyítóval kell bogarászni az értékeket - egyáltalán nem látható az ellátás értéke! Sehol nem találkoztam még olyan zárójelentéssel, ami pontos összeget mutat az ellátásról, ez mindössze a külföldiek számára jelenik meg. Ezek az adatok az ügyfélkapun elvileg elérhetőek, azonban a regisztráció is és az oldalon való tájékozódás is önmagukban kihívás. Az adatok láthatósága az ellátónak különösen érdeke, hiszen, ha valaminek nincs értéke... #13
Az onkológiai betegeknél pl. egyáltalán nem ritka a több százezer, vagy akár millió forintos orvosság. Ha nem látom a saját szememmel, hogy egy heti adag gyógyszer, egyetlen levél közel 700 ezer forintba kerül, el sem hiszem; és erről a gyógyszert szedő bácsi mit sem tudott, arról pedig végképp semmit, hogy kétszáz évnyi EHO-ja sem fedezné azt a néhány doboz tablettát. Nem arról van szó, hogy sajnálom tőle, hanem arról, hogy legyen tisztában ő is, a hozzátartozói is és én is, hogy milyen értéket kap az egészségügyi rendszertől és a társadalomtól; talán legközelebb kicsit türelmesebb és kedvesebb is lesz!?
Holnapi rész - #16 / 30 EGÉSZSÉGÜGYI ALAPMŰVELTSÉG - "...nincs időm lerajzolni a betegnek, hogy hol van a veséje!"