B E T E G
FELELŐSSÉG 1.
A tudatlanság mellett talán nagyobb probléma a felelősség hiánya, vagyis, hogy a társadalom nagy része egyáltalán nem törődik egészségével, nem figyel magára, nem jár szűrésekre, halogatja a vizsgálatokat, nem tartja be az orvosi utasítást.
"...ha azt írom fel, hogy az antibiotikumot 7 napig kell szedni, akkor az nem 4, nem 5, de nem is 6 napra szól... ez nem az én hóbortom, ezek a gyógyszerek egyszerűen úgy vannak kitalálva, hogy a teljes időszak alatt érik el a megfelelő hatást; ha ez nem teljesül, akkor nagy az esélye annak, hogy a beteg hamarosan újra megjelenik, ugyanazzal a panasszal, vagyis egy helyett, kétszer veszi igénybe az ellátást!"
A felmérésnél (#03) egyébként próbáltunk átfogó képet szerezni arról is, hogy mit várnak az emberek pontosan az ellátástól, vagyis, hogy mekkora felelősséget tulajdonítanak az orvosoknak és mekkorát maguknak.
...ha bemegyek, gyógyultan jöjjek ki!
A válaszok nagy részét ezzel az idézettel lehetne összefoglalni! Nem számít tehát, hogy mivel került be, hogy milyen előélete volt, hogy a betegsége milyen stádiumában fordult orvoshoz, hogy a gyógyulás alatt folytatja-e a káros életmódot, az elvárás az, hogy az orvos gyógyítson meg.
Amikor autót vásárolunk, akkor pontosan tudjuk, hogy autónkat rendszeresen szervizbe kell vinni ahhoz, hogy ne az útszélén robbanjon le és, ha mégis, akkor ne kelljen az egész motort cserélni, elég csak a vezérműszíjat. Az autónkhoz továbbá nem kevés biztosítást is fizetünk azért, hogy ha valami történik, akkor ne hirtelen, zsebből kelljen kifizetni. A biztosítótársaságok azonban nagyon szigorú szerződéseket kötnek, vagyis,
...ha részegen nekimegyünk a fának, akkor a biztosító nem szokott fizetni!
Holnapi rész - #19 / 30 EGÉSZSÉGÜGYI FELELŐSSÉG 2. - "...az egészségéért mindenki maga felel, nem az egészségügyi rendszer."