D O L G O Z Ó
KÓRHÁZI KÖRNYEZET 1.
Próbálok kicsit távol maradni a dolgozóktól, érthető módon közösséget vállalok velük, sok hetet töltöttem mellettük önkéntesápolóként; valahogy talán védeni is próbálom őket, mert igen egyenlőtlen az egészségügyről kijövő kommunikáció,
"...mert ami a médiában megjelenik az mindig csak a feketeleves!"
A kórházi bejárások során az első sokkoló "nemlátvány" az volt, hogy nincsenek huszonéves ápolók; bár a hírekből tudtam róla, élőben mégis riasztó volt. A több kórház és osztály alatt mindössze néhány lézengő gyakornokkal találkoztam, akik gyorsan azonosultak a rendszerrel és közömbösen bóklásztak.
A felmérés és egyéb beszélgetések során fontosnak tartottam kideríteni a szakdolgozói hiány főbb okait és bár sejtettem, hogy a fizetés nem az egyetlen ok nem gondoltam volna, hogy sok esetben a környezet talán még meghatározóbb is. Sokan panaszkodtak a szakmai motiváció, a társadalmi és szakmai megbecsülés hiányára, a tiszteletlen és türelmetlen betegekre, a motivációra, vagyis az életpálya hiányára és természetesen a jövedelemre (...bár megjegyzem, hogy az elmúlt hónapokban történt béremelést sokan nagyon pozitívan fogadták és értékelték).
Amikor az ember munkáról ábrándozik, biztos, hogy nem jut eszébe, hogy kopár, rideg kórházban szeretné kezdeni a napjait reggel hattól, negyven éven át fejben, testben, lélekben beteg emberekkel vesződve. Ebben a zárt, pozitív ingerekben és motivációban szegény környezetben nem csoda, hogy rengeteg a kiégett, fásult és kedvtelen dolgozó; talán így van ez más szakmában is... annyi bizonyos, hogy az ő munkájuk több felelősséggel jár, mint egy bolti eladóé, aki, ha éppen kedvtelen veszít egy vásárlót.
A fizikai környezet hidegségén túl az első nagyon feltűnő dolog a magázódás volt; kevés szakmát ismerek, ahol ennyire tartják ezt a szokást. Érthető, hogy a beteggel meg kell tartani a távolságot, de nem egy nagyobb kórház osztályvezetőjével, orvosával találkoztam, akik a saját csapatukon belül is így és ezt elvárva viselkedtek. Talán kreatívként én erre különösen érzékeny vagyok, de a közösség, vagy csapatszellem alapfeltétele a közvetlen kapcsolat és a minél kisebb hierarchia, márpedig jó csapat nélkül nem lehet sikeres vállalkozást szervezni - tudja ezt minden kis- és nagyvállalat.
"...a hierarchia fontos tradíció és eszköz a katonaságban, hiszen, ha háború van akkor nem lehet vitatkozni!"